W niedzielę, 29 czerwca, w Suchej Beskidzkiej odbyła się czwarta edycja „Suskiej Piątki”, nad którą patronat objął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt. Wydarzenie zorganizowane przez SKL Sucha Beskidzka wraz ze Stowarzyszeniem Suska Piątka, Gminą Sucha Beskidzka, Powiatem Suskim, Małopolskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego po raz drugi miało rangę Mistrzostw Małopolski w Biegu Ulicznym na 5 km i pod wieloma względami okazało się rekordowe.

Po przeprowadzonej kilka lat temu modernizacji Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji, w ramach której wykonane zostałyatestowana bieżnia lekkoatletyczna, skocznie w dal i wzwyż, rzutnia do pchnięcia kulą, Sucha Beskidzka stała się areną prestiżowych zawodów lekkoatletycznych, w tym odbywającego się cyklicznie Małopolskiego Mityngu Lekkoatletycznego „I Ty możesz zostać Mistrzem”, będącego jednocześnie Memoriałem Edwarda Szklarczyka. Nowoczesny obiekt stał się także impulsem do powstania i rozwoju Suskiego Klubu Lekkoatletycznego (obecnie SKL Sucha Beskidzka). Z jego inicjatywy we wrześniu 2022 roku zorganizowana została pierwsza edycja biegu ulicznego „Suska Piątka”, w której wzięło udział 146 zawodników, a rok później na starcie stanęło już 152 biegaczy.

Wysoki poziom sportowy, a przede wszystkim bardzo dobra organizacja dwóch pierwszych edycji „Suskiej Piątki” spowodowały, że Małopolski Związek Lekkiej Atletyki w 2024 roku przyznał wydarzeniu rangę Mistrzostw Małopolski w Biegu Ulicznym na 5 km, a do  rywalizacji z konkurentami, ale i własnymi słabościami przystąpiło 223 zawodników. IV edycja „Suskiej Piątki” po raz drugi była mistrzostwami województwa, gromadząc aż 318 miłośników biegania, co jest pierwszym z rekordów jakie odnotowano podczas tegorocznych zawodów.

Wzorem roku ubiegłego lekkoatleci mieli do pokonania atestowaną trasę, profesjonalnie zabezpieczoną przez Policję, Straż Miejską oraz strażaków z OSP Sucha Beskidzka-Miasto i OSP Sucha Beskidzka-Błądzonka. Start wyznaczono na deptaku pieszo-rowerowym (w bezpośrednim sąsiedztwie parkingu przy Urzędzie Miasta), a metę na bieżni stadionu. Do przebiegnięcia były natomiast dwie pętle prowadzące deptakiem pieszo-rowerowym, a następnie ulicami Gospodarczą, Zieloną, Billy’ego Wildera oraz bogatym w zieleń (w upalny dzień rzucany przez drzewa cień dawał zawodnikom odrobinę wytchnienia) i elementy małej architektury deptakiem wzdłuż ul. Mickiewicza, którym wracano na stadion. Zanim jednak Sekretarz Gminy Zbigniew Maryon dał sygnał do startu zawodnicy i kibice uczcili minutą ciszy pamięć przedwcześnie zmarłych w ostatnich miesiącach suskich lekkoatletów – Anny Rzeźniczak i Andrzeja Urbańca.

Triumfatorem tegorocznego biegu został krakowianin Szymon Dobaj (SD Team), który -pomimo lejącego się z nieba żaru- przebiegł dystans 5 km w 15 minut i 32 sekundy, poprawiając tym samym aż o 17 sekund rekord trasy ustanowiony przed rokiem przez Rafała Sułkowskiego z Limanowej. Drugi na mecie krakowianin Bartosz Janas (Kraków) stracił do nowego mistrza Małopolski 5 sekund, a zatem i on pokonał Suską Piątkę szybciej niż ubiegłoroczny zwycięzca. Trzecim zawodnikiem tegorocznych zawodów został Henryk Warzecha z Łącka, uzyskując rezultat 15 minut i 55 sekund.

Tylko rok przetrwał również kobiecy rekord trasy, wynoszący 17 minut i 56 sekund, a ustanowiony przez krakowiankę Paulinę Kicilińską (ULKS Lipinki), która jako pierwsza przedstawicielka płci pięknej „złamała” na niej barierę 20 minut. Od 29 czerwca 2025 roku rekord należy już do wieliczanki Karoliny Gizy (Karolina Giza Team), która ze znakomitego czasu „urwała” jeszcze 45 sekund i zameldowała się na mecie po 17 minutach i 11 sekundach. Wicemistrzynią Małopolski została jordanowianka Aleksandra Firek (Pantera) z czasem 20 minut i 48 sekund, a trzecia z takim samym czasem finiszowała krakowianka Anna Luty – Legutko (#adamczerwińskiteam).

Wśród mieszkanek Suchej Beskidzkiej najszybsza okazała się Marta Chaja – Kubas, a wraz z nią na podium stanęły jeszcze Weronika Janeczek i Magdalena Kosman. W rywalizacji mężczyzn najlepszym czasem spośród mieszkańców naszego miasta legitymował się Józef Koźmiński, drugi wynik uzyskał Michał Banaś, a trzeci Paweł Kąkol.

Medalistów Mistrzostw Małopolski, a także poszczególnych kategorii wiekowych, najlepszych zawodników z Suchej Beskidzkiej i powiatu suskiego dekorowali Sekretarz Gminy Sucha Beskidzka Zbigniew Maryon wraz z Starostą Suskim Józefem Bałosem.

Ponownie w wyjątkowy sposób uhonorowany został Józef Chowaniec, który kolejny raz udowodnił, że wiek, to tylko cyfra w dowodzie osobistym. 85-latek pokonał trasę w bardzo dobrym czasie, a na ostatnich metrach towarzyszył mu żywiołowy doping oraz eskorta kilkudziesięciu innych zawodników, którzy wcześniej ukończyli rywalizację i w ten sposób chcieli docenić mieszkańca Lasu i oddać mu szacunek. Wielkim wydarzeniem było również nie tylko pojawienie się na starcie Suskiej Piątki, ale i jej ukończenie przez Pawła Gacha, trenera grup młodzieżowych w suskiej Babiej Górze. Przed rokiem po koszmarnym wypadku samochodowym stoczył walkę o życie, którą wygrał dzięki własnej determinacji oraz wsparciu najbliższych i ludzi dobrej woli.

Przed biegiem głównym na stadionowej bieżni odbyły się zawody dla dzieci. Ta część wydarzania również cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony startujących (było ich blisko 150, a zatem najwięcej w historii tego wydarzenia), jak i kibiców. Najmłodsi mieli do przebiegnięcia dystans 180 metrów, a starsi bardzo ambitnie rywalizowali na 300, 400, 500 i 800 metrów. Po zakończonej rywalizacji i odebraniu pamiątkowych medali młodzi biegacze ochoczo udawali się do ogrodu Miejskiego Przedszkola Samorządowego, w których czekał na nich pełen atrakcji „Piknik na 5”. Ustawiono w nim dmuchane zjeżdżalnie i ściankę wspinaczkową, animatorzy zorganizowali gry i zabawy, warsztaty wykonywali brokatowe tatuaże, malowali twarze. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się również quiz o Małopolsce oraz gra terenowa „Wielka wyprawa Kicka”.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Wyniki zawodów dzieci:

Kat. do 6 lat (100 m):
1. Amelia Hanarz
2. Natalia Barzyczak
3. Natalia Kulka

1. Ksawier Stańczyk
2. Tymon Duda-Sarlej
3. Tymon Targosz

Kat. 7-8 lat (200 m):
1. Klaudia Wróbel
2. Anna Nawłoka
3. Wiktoria Liszka

1. Igor Stańczyk
2. Sławomir Kruk
3. Miłosz Józefiak

Kat. 9-10 lat (300 m):
1. Milena Uczniak
2. Hanna Chmielarska
3. Weronika Majchrzak

1. Aleksander Urbaniec
2. Grzegorz Kuć
3. Jakub Pacyga

Kat. 11-12 lat (500 m):
1. Milena Juraszek
2. Gabriela Kożuch
3. Klaudia Stanaszek

1. Kacper Rogowicz
2. Filip Mrowiec
3. Karol Skóra

Kat. 13-14 lat (800m):
1. Weronika Janeczek
2. Lena Mrowiec
3. Julia Barzyczak

1. Gabriel Kaliński
2. Filip Byrski
3. Kamil Kozioł

Wojciech Ciomborowski