HOKEIŚCI Z SUCHEJ BESKIDZKIEJ

12.12.2017 

Ruch hokejowy w Suchej Beskidzkiej sięga lat 70 –tych. To właśnie w tamtych latach mgr Stanisław Matejko zaszczepił w młodzieży ducha gry w hokeja na lodzie. Młodzi hokeiści w celu przeprowadzenia treningów i gry samodzielnie przygotowywali sobie lodowisko. Jednym z miejsc było początkowo boisko przy Szkole Podstawowej nr 1, mieszczącej się w tamtych czasach w Rynku. Chłopcy zalewali płytę boiska wodą, która podczas zimowych mroźnych dni zamarzała. Niejednokrotnie zdarzyło się tak, iż pogoda robiła psikusa, i w ciągu jednaj nocy lodowisko rozpływało się, a cały wysiłek szedł na marne. Co gorsza, powodowało to rozczarowanie wśród chłopców, którzy mieli przecież zaplanowany trening lub mecz następnego dnia. Mimo tych przeciwności młodzi hokeiści nie poddawali się. Do organizacji treningów wykorzystywano również naturalne obiekty. Zamarznięty staw w Parku Zamkowym czy stawy przy osiedlu Na Stawach stanowiły dobre miejsca do doskonalenia umiejętności gry w hokeja.
Młodzież dorastała, lecz zapał do hokeja pozostawał. Lodowisko budowano na asfaltowym boisku obok stadionu MKS Babia Góra. Przy pomocy desek tworzono bandy, a asfalt zalewano wodą która zamarzając tworzyła taflę lodu. Tak z roku na rok każdej zimy radzili sobie suscy hokeiści. Około 8 lat temu podczas trwania jednego z  treningów, na wspomnianym lodowisku pojawił się Burmistrz Miasta Suchej Beskidzkiej Pan Stanisław Lichosyt. Widząc zapał i z jaką pasją podchodzą uczestnicy do gry obiecał że wkrótce treningi odbywać się będą na lodowisku z prawdziwymi bandami, na którym lód będzie utrzymywał się wbrew panującej pogody zimą. Tak też się stało. Po ok trzech latach od tej obietnicy w Suchej Beskidzkiej po raz pierwszy otwarto „Białego Orlika”. Prócz tego, że służy on mieszkańcom do rekreacji, dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta jak również od dwóch lat dyrektora Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji „Babia Góra” w Suchej Beskidzkiej Pana Janusza Maciejowskiego, pasjonaci hokeja mogą organizować na nim treningi i mecze.
Drużynę hokejową w Suchej Beskidzkiej tworzą m.in.: Krzysztof Stróżak, Janusz Kopacz, Tomasz Zieliński, Tomasz Kulig, Marcin Piątek, Bartłomiej Grajny, Jacek Strózak, Mariusz Stanaszek, Krzysztof Zyzański, Artur Boryczko, Krzsztof Leśniak, bracia Oskar i Amadeusz Żmuda. Wspomnieć należy również zmarłego Bogusława Grajnego.
Wśród wymienionych są osoby które szkoliły się jeszcze pod okiem prekursora - Stanisława Matejki a duch hokeja przetrwał w nich do dziś .Obecnie taką rolę pełnią Pan Krzysztof Strózak oraz Tomasz Kulig, którzy jako zapaleńcy i społecznicy szczepią wśród dzieci i młodzieży grę w hokeja na lodzie. W każdą sobotę i niedziele na „Białym Orliku” przy Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji „Babia Góra” w godzinach porannych prowadzona jest szkółka dla dzieci i młodzieży oraz odbywają się mecze młodych adeptów hokeja.
Dorosłych zawodników można zaś zobaczyć we wtorkowe i piątkowe wieczory. Treningi odbywają się od godziny 20:30. Organizowane są również mecze hokeja. Nasi zawodnicy rywalizują m.in z drużyną ze Skawiny i Kalwarii Zebrzydowskiej.
Jednym z marzeń hokeistów jest budowa krytego lodowiska na którym można by organizować profesjonalne treningi w różnych kategoriach wiekowych i stworzyć drużynę. Póki co zapraszamy wszystkich chętnych na wspomniane zajęcia i korzystanie z takiej formy rekreacji.